Connect – bo z komputera Apple też można dzwonić

Telefony służą przede wszystkim do wykonywania połączeń głosowych, a przynajmniej z taką myślą zostały stworzone, zaś komputer sprzężony z internetem, to doskonałe narzędzie pomocne w pracy biurowej oraz sprzyjające rozmaitej rozrywce.

Cóż, czasy się zmieniają. 

Ściśle ukierunkowane zastosowanie dostępnej obecnie na rynku elektroniki użytkowej zatarło się poniekąd wraz z rozwojem technologii, zaś ewolucja przewrotnie zaowocowała w telefony będące komputerami przenośnymi oraz laptopami potrafiącymi wykonać „telefon”, choćby do znajomego. Ostatnia z wymienionych opcji możliwa jest dzięki dostępowi do sieci oraz całej gamie oprogramowania dedykowanego połączeniom głosowym, zaś pojęcie telefonii internetowej nie jest już dziś nikomu obce.

Istnieje jednak aplikacja, która pozwala na zarządzanie połączeniami w tradycyjny, klasyczny sposób, czyli z użyciem sieci komórkowej i usług operatora. Jest nią Connect, program desktopowy, który do pełni funkcjonalności, co oczywiste, wymaga zespolenia z telefonem. 

Owo zespolenie nie potrzebuje jednak uciążliwego, plączącego się kabla, czy specjalistycznych zabiegów, ot wystarczy moduł Bluetooth.

Tak przygotowany oraz sparowany duet umożliwia pełne i niczym nie krępujące rąk użytkownika prowadzenie rozmów znad klawiatury komputera. Connect, to narzędzie, którego interfejs stanowi małe okno z paskiem bocznym, dającym dostęp do kilku ciekawych funkcjonalności. Pierwszą z nich jest opcja umożliwiająca wyszukanie konkretnego kontaktu z wbudowanej w telefon listy oraz odnalezienie miejsca użytku publicznego, ot choćby kina, czy pizzerii funkcjonującej w zasięgu naszej lokalizacji wraz z automatycznym wyświetleniem odpowiedniego numeru telefonu.

Pełny dostęp do książki adresowej, to funkcja, która z racji przeznaczenia programu jest tutaj oczywistością, zaś miły dodatek stanowi wsparcie dla sterowania głosem, czyli usługi Voice Control, powiadomień systemowych i co ciekawe wbudowanej w platformę OS X aplikacji Przypomnienia. 

Menu okna bohatera tego wpisu zmienia się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z połączeniem przychodzącym, czy też wychodzącym, dostosowując odpowiednio do sytuacji wachlarz dedykowanych opcji. Praktycznym rozwiązaniem jest więc podręczna klawiatura umożliwiająca wybór numeru w trybie tonowym oraz przyciski odpowiedzialne za wysłanie krótkiej wiadomości do inicjującego połączenie, informującej go o naszej zajętości (działa tylko w obrębie usługi iMessage), a także przycisk anulujący połączenie przychodzące lecz automatycznie tworzący informację o skontaktowaniu się w czasie późniejszym we wspomnianych już wyżej Przypomnieniach.

Niebagatelne znaczenie o bardzo praktycznym zabarwieniu ma również wskaźnik poziomu baterii telefonu usytuowany w górnej części interfejsu aplikacji.

Connect, to dość ciekawe narzędzie, które może okazać się bardzo pomocne podczas pracy przy komputerze, w sytuacji gdy nie chcemy się od niego odchodzić, a właśnie dzwoni nam pozostawiony gdzieś w oddali telefon. W praktyce jednak zdecydowanie zabrakło mi czegoś, co pewnie przyczyniło by się do częstszego zaprzęgania tej aplikacji w codziennym workflow, a mianowicie opcji pozwalającej na odbieranie i wysyłanie krótkich wiadomości SMS.

Czekam zatem na zaimplementowanie takiej funkcjonalności, choć zdaje się jej brak podyktowany jest ograniczeniami technicznymi w tym zakresie. Deficyt na tego typu opcję softwerową widać w Mac App Store gołym okiem i aż prosi się o oddanie takiej możliwości w ręce użytkownika. 

Connect dostępny jest w Mac App Store w cenie: 2,69 EUR.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s